| Global Score | |
| 80 | 87.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-09-11 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.45 x 3.00 x 0.37 inches |
| 7.97 ounces | 7.51 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and White |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| 459 pixels per inch | 385 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 730 SM7150-AA chipset |
| processor | Kryo 470, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 618 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.57 inches (1/1.76") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 11.88 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy M51 is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, with a global score of 87.7 against 80. The Samsung Galaxy M51 body is a little lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, but it is somewhat thicker and was released 4 years before. Samsung Galaxy M51 has Android 10 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system.
Galaxy M51 features a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 cpu cores. Huawei Pura 70 Ultra counts with a lot better looking screen than Galaxy M51, because it has a just a little higher screen density, a bit bigger screen and a higher resolution of 1280 x 2844.
Galaxy M51 captures much clearer videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier aperture which is not so good for low light photography, and they both have the same video frame rate and the same video quality, the Galaxy M51 also counts with a much better resolution back facing camera.
Huawei Pura 70 Ultra features much more memory to install games and applications than Galaxy M51, because although it has no external memory slot, it also counts with 384 GB more internal storage capacity. The Galaxy M51 has a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.