| Global Score | |
| 80 | 98.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 13, 12, 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-08-21 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.49 x 3.04 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 7.34 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Mystic black, Mystic bronze and Mystic white |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass Victus) and Stainless steel |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1300.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.9 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 3088 x 1440 pixels |
| -- | Dynamic AMOLED |
| 459 pixels per inch | 494 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.7 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 3000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 12 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.81 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 108.00 MP + 10.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.75 inches (1/1.33") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 7680 x 4320 (24 fps) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 13.64 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy Note 20 Ultra has a global score of 98.9, which is much better than the Huawei Pura 70 Ultra's general score of 80. Galaxy Note 20 Ultra's design is a little bit lighter and a little bit thinner than the Huawei Pura 70 Ultra, despite of the fact that it was released many years before. The Galaxy Note 20 Ultra counts with Android 13 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system.
The Galaxy Note 20 Ultra has a way better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a brighter display than Samsung Galaxy Note 20 Ultra, although it has a bit worse resolution of 1280 x 2844, a bit less pixels per screen inch and a quite smaller display.
Samsung Galaxy Note 20 Ultra captures much better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier aperture, it also counts with a lot more megapixels back-facing camera and a much better video definition. The Huawei Pura 70 Ultra features a quite bigger storage to store more games and applications than Samsung Galaxy Note 20 Ultra, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 512 GB internal storage.
Galaxy Note 20 Ultra counts with a much longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.