| Global Score | |
| 80 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| 2024-04-29 | 2013-09-04 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 5.93 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 8.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 3 has a global score of 81.2, which is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's global score of 80. The Galaxy Note 3 is a lighter device than Huawei Pura 70 Ultra, but they have the same thickness. Galaxy Note 3 has Android 5.0 OS, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS.
Huawei Pura 70 Ultra features a much better looking display than Samsung Galaxy Note 3, because it has a larger screen, a higher 1280 x 2844px resolution and a little bit more pixels per inch of display. Huawei Pura 70 Ultra has much more memory capacity for games and applications than Galaxy Note 3, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Samsung Galaxy Note 3 features a much faster processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has less cores (although they are faster) and lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit. The Galaxy Note 3 has a very superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
The Galaxy Note 3 captures slightly better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lot lower resolution back-facing camera, a lot tinier aperture which is not nice for low light photos and video and a lower 3840x2160 video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.