| Global Score | |
| 80 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 5.0, 4.4 |
| 2024-04-29 | 2014-09-03 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.21 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Gold, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.5 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 6.6 | 7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 4 is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting an 81.6 score against 80. Galaxy Note 4 has Android 5.0 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI operating system. The Galaxy Note 4 design has the same thickness than the Huawei Pura 70 Ultra, but it's incredibly lighter.
Huawei Pura 70 Ultra has a bit better display than Galaxy Note 4, because although it has a little bit worse 1280 x 2844px resolution and a just a little worse pixels density, it also counts with a bigger display. Huawei Pura 70 Ultra features much more memory to install applications and games than Galaxy Note 4, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage.
The Galaxy Note 4 features a much more powerful CPU than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has lesser cpu cores and 13 GB less RAM memory, it also counts with a graphics processing unit. The Samsung Galaxy Note 4 counts with a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a way tinier aperture which is not recommended for low light captures and videos, a lower (4K) video quality and a much less mega pixels resolution camera.
Samsung Galaxy Note 4 has a way better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.