| Global Score | |
| 80 | 80.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2017-07-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.04 x 2.91 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.89 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold and Silver |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 611.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.6 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 8 Octa 8890 chipset |
| processor | Exynos M1and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T880 MP12 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.4 inches (1/2.5") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note Fan Edition is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, having a general score of 80.4 against 80. Samsung Galaxy Note Fan Edition's design is a lot lighter and just a bit thinner than the Huawei Pura 70 Ultra, even though it was released many years before. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a sharper display than Galaxy Note Fan Edition, because although it has a quite lower 1280 x 2844 pixels resolution and a little bit inferior pixels amount per display inch, it also counts with a larger screen.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much greater memory to store more apps and games than Galaxy Note Fan Edition, because although it has no SD extension slot, it also counts with 512 GB internal storage. Samsung Galaxy Note Fan Edition counts with a much more powerful processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
Galaxy Note Fan Edition counts with just a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower 3840x2160 video definition, a lot lower 12 megapixels resolution camera in the back and a tinier aperture. Galaxy Note Fan Edition counts with a much better battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.