| Global Score | |
| 80 | 86.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-01-21 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.44 x 3.00 x 0.34 inches |
| 7.97 ounces | 7.02 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Aura black, Aura glow and Aura red |
| Aluminum | Aluminum and Glass |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 9810 chipset |
| processor | Exynos M3 and ARM Cortex-A55, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP18 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note10 Lite is slightly better than Huawei Pura 70 Ultra, getting a overall score of 86.2 against 80. Although Galaxy Note10 Lite is noticeably older and a little bit thicker than the Huawei Pura 70 Ultra, it's design is still lighter. The Galaxy Note10 Lite has Android 11 OS, and Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS.
The Samsung Galaxy Note10 Lite has a very superior CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much sharper display than Samsung Galaxy Note10 Lite, because it has a little bit larger display, a little more pixels per inch in the screen and a better resolution of 1280 x 2844.
Huawei Pura 70 Ultra features a quite bigger storage capacity to store more apps and games than Samsung Galaxy Note10 Lite, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 384 GB more internal memory. The Galaxy Note10 Lite counts with a slightly better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a much less MP back facing camera, a worse (4K) video resolution and a tinier diafragm aperture which is not good for low light photography and video.
Galaxy Note10 Lite has a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.