| Global Score | |
| 80 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 4.4.2 |
| 2024-04-29 | 2013-09-25 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 5.93 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra is a little bit better than Galaxy Note3, with a score of 80 against 77.7. Huawei Pura 70 Ultra's body has the same thickness than the Galaxy Note3, but it is way heavier. The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS, and Galaxy Note3 comes with Android 4.4.2 OS. Huawei Pura 70 Ultra features an incredibly better looking display than Samsung Galaxy Note3, because it has a better 1280 x 2844 resolution, a quite higher screen pixels density and a larger screen.
The Galaxy Note3 features a way better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 4 lesser processing cores and a smaller amount of RAM. Samsung Galaxy Note3 counts with just a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a way tinier diafragm aperture which is not nice for low-light photos and videos, a worse (4K) video quality and a much lower 13 mega-pixels resolution back camera.
The Huawei Pura 70 Ultra features a superior memory for games and applications than Galaxy Note3, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity. The Galaxy Note3 has a way better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.