| Global Score | |
| 80 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2014-09-29 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.21 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Gold, Pink and White |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.6 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 5433 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 20 nm (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T760 MP6 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3220mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than Galaxy Note4, getting an 80 score against 77.6. The Huawei Pura 70 Ultra is a notably heavier cellphone than the Galaxy Note4, but both of them are equally thin. Samsung Galaxy Note4 has a very superior performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processor.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a brighter display than Galaxy Note4, because although it has a little bit lower display density and a bit worse resolution of 1280 x 2844, it also counts with a bigger display. The Huawei Pura 70 Ultra features a superior storage for games and applications than Galaxy Note4, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Galaxy Note4 counts with a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a much tinier aperture which is not so good for capturing images and videos in low light situations, a worse video quality and a back camera with lot less mega-pixels resolution. The Galaxy Note4 features a really longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.