| Global Score | |
| 80 | 79.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2016-08-02 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.04 x 2.91 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.96 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black onyx, Blue coral, Gold platinum and Silver titanium |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.5 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 chipset |
| processor | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2150 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 530 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.4 inches (1/2.5") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than Galaxy Note7, having a global score of 80 against 79.5. Huawei Pura 70 Ultra's design is incredibly newer, but a little thicker and heavier than the Galaxy Note7. The Samsung Galaxy Note7 counts with a way better hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM and less CPU cores.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better looking screen than Galaxy Note7, because although it has a bit lower resolution of 1280 x 2844 and a little bit less pixels per inch in the display, it also counts with a bigger display. The Galaxy Note7 counts with just a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a back-facing camera with much less megapixels, a tinier camera aperture which is not recommended for low light photography and videos and a worse (4K) video definition.
The Huawei Pura 70 Ultra features a very superior storage capacity for games and applications than Galaxy Note7, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity. Samsung Galaxy Note7 counts with a really longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.