| Global Score | |
| 80 | 83 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2017-09-15 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.40 x 2.94 x 0.34 inches |
| 7.97 ounces | 6.88 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Deep Sea blue, Maple gold, Midnight black and Orchid gray |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 440.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2960 x 1440 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 522 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.7 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 540 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.79 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note8 is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, getting a score of 83 against 80. Samsung Galaxy Note8's construction is lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, but it is a little bit thicker and was released 7 years before. The Samsung Galaxy Note8 works with Android 9.0 Pie operating system, and Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI operating system.
The Huawei Pura 70 Ultra has a sharper screen than Galaxy Note8, because although it has a little bit lower resolution of 1280 x 2844 pixels and a just a little lower display density, it also counts with a little bigger screen. The Huawei Pura 70 Ultra features much more memory for applications and games than Galaxy Note8, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Note8 has a much better performing processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. The Galaxy Note8 counts with a little bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower video quality, a smaller aperture and a way less megapixels resolution back camera.
The Galaxy Note8 counts with a much better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.