| Global Score | |
| 80 | 76.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 9.0 Pie, 7.1 Nougat |
| 2024-04-29 | 2018-01-09 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.97 x 2.95 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.00 ounces |
| Black, Brown, Green and White | 16 777 216 |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | TFT |
| 459 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T830 MP1 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.13 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra has an overall score of 80, which is a bit better than the Galaxy On7 Prime's 76.9 general score. Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, while Galaxy On7 Prime counts with Android 9.0 Pie OS. Huawei Pura 70 Ultra's construction is way newer, but a bit thicker and incredibly heavier than the Galaxy On7 Prime.
Galaxy On7 Prime counts with a much better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 processing cores. The Huawei Pura 70 Ultra has a much sharper screen than Galaxy On7 Prime, because it has a bigger display, a little bit more pixels per inch in the screen and a higher 1280 x 2844 pixels resolution.
The Huawei Pura 70 Ultra takes clearer videos and photos than Samsung Galaxy On7 Prime, because it has a bigger aperture, a much higher (4K) video resolution and a way higher 50 megapixels resolution back camera. Huawei Pura 70 Ultra has a way bigger storage capacity to install applications and games than Galaxy On7 Prime, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage capacity.
Galaxy On7 Prime has a much longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.