| Global Score | |
| 80 | 88.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-03-08 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.90 x 2.77 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.54 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Flamingo pink, Prism black, Prism blue, Prism green and Prism white |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 281.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.1 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 3040 x 1440 pixels |
| -- | Dynamic AMOLED |
| 459 pixels per inch | 551 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 855 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 10.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.50 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.23 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3400mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S10 has an overall score of 88.3, which is better than the Huawei Pura 70 Ultra's general score of 80. Galaxy S10's body is notably lighter and a little bit thinner than Huawei Pura 70 Ultra, despite of the fact that it was released 5 years before. The Galaxy S10 counts with Android 11 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system.
The Samsung Galaxy S10 features a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 8 GB less RAM, they both have a Octa-Core CPU. The Huawei Pura 70 Ultra has a better looking display than Samsung Galaxy S10, because although it has a quite lower 1280 x 2844 resolution and a just a bit worse screen pixel density, it also counts with a bit larger display.
Galaxy S10 takes a bit better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a back camera with a much lower 12 mega pixels resolution and a lower 3840x2160 video resolution, it also counts with a larger aperture. The Huawei Pura 70 Ultra has a superior memory capacity for apps and games than Galaxy S10, because although it has no external memory slot, it also counts with 512 GB internal memory.
Galaxy S10 has a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.