| Global Score | |
| 80 | 89.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2020-02-03 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.40 x 2.98 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.56 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism black, Prism blue and Prism white |
| Aluminum | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 279.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.99 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S10 Lite has a general score of 89.7, which is better than the Huawei Pura 70 Ultra's overall score of 80. Galaxy S10 Lite is an older phone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung was able to build it a bit thinner and somewhat lighter anyway. The Galaxy S10 Lite counts with a very superior processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processing unit.
Huawei Pura 70 Ultra counts with an incredibly better looking screen than Galaxy S10 Lite, because it has a higher 1280 x 2844px resolution, a just a little better amount of pixels in each inch in the screen and a little bigger display. The Samsung Galaxy S10 Lite counts with a very superior camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a back camera with a lower 48 MP resolution, a worse (4K) video definition and a smaller diafragm aperture.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a better memory for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy S10 Lite, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 512 GB internal storage. The Galaxy S10 Lite counts with a really longer battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.