| Global Score | |
| 80 | 86.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-03-08 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.60 x 2.75 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.29 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Canary yellow, Flamingo pink, Prism black, Prism blue, Prism green, Prism silver and Prism white |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 408.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2280 x 1080 pixels |
| -- | Dynamic AMOLED |
| 459 pixels per inch | 435 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.3 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 855 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 10.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.50 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.23 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3100mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S10e has a score of 86.3, which is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 score. The Galaxy S10e construction is noticeably lighter and just a little bit thinner than Huawei Pura 70 Ultra, although it was released many years before. Huawei Pura 70 Ultra counts with a sharper screen than Samsung Galaxy S10e, because it has a bigger display, a better resolution of 1280 x 2844 pixels and a just a bit greater pixels number per display inch.
The Galaxy S10e features a way better hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra has a much better storage capacity for applications and games than Samsung Galaxy S10e, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 384 GB more internal memory.
The Galaxy S10e features a much longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra. The Samsung Galaxy S10e captures slightly better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a worse (4K) video quality and a back camera with much less megapixels resolution, it also counts with a larger aperture to take better images and videos in low-light environments.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.