| Global Score | |
| 80 | 94.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 13, 12, 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-03-06 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.97 x 2.72 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.78 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Cloud blue, Cloud pink, Cosmic grey and Cosmic white |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 6) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1000.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 3200 x 1440 pixels |
| -- | Dynamic AMOLED |
| 459 pixels per inch | 566 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 12 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.72 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 10.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 7680 x 4320 (24 fps) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.78 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy S20 has a score of 94.8, which is much better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 score. The Galaxy S20 counts with Android 13 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system. Galaxy S20 is an older phone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung made it way lighter and a bit thinner.
The Huawei Pura 70 Ultra has a more vivid display than Samsung Galaxy S20, because although it has a little bit worse 1280 x 2844 resolution and a little bit less pixels per display inch, it also counts with a little larger display. Samsung Galaxy S20 features a very superior processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
The Huawei Pura 70 Ultra has a quite bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy S20, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity. The Samsung Galaxy S20 counts with a much better camera than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller diafragm aperture which is not so good for low light captures and video and a camera with a way lower resolution, it also counts with a lot higher video quality.
Samsung Galaxy S20 counts with a much longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.