| Global Score | |
| 80 | 90.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-10-02 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.29 x 2.93 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.70 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Cloud lavender, Cloud mint, Cloud navy, Cloud orange, Cloud red and Cloud white |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 509.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 405 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.57 inches (1/1.76") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy S20 FE is much better than the Huawei Pura 70 Ultra, with a score of 90.8 against 80. The Samsung Galaxy S20 FE works with Android 11 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system. The Samsung Galaxy S20 FE is a somewhat lighter cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but both of them are equally thin.
Huawei Pura 70 Ultra features an incredibly better screen than Galaxy S20 FE, because it has a better resolution of 1280 x 2844px, a little larger display and a little higher amount of pixels per inch of screen. The Galaxy S20 FE features a very superior processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU.
The Galaxy S20 FE takes much clearer videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse video resolution, a tinier diafragm aperture which is not nice for taking images and/or video in low light environments and a way less megapixels resolution back camera. Huawei Pura 70 Ultra counts with more memory capacity for games and applications than Galaxy S20 FE, because although it has no SD card slot, it also counts with 384 GB more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy S20 FE features a really longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.