| Global Score | |
| 80 | 98 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 13, 12, 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-03-06 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.57 x 2.99 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.83 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Cosmic black and Cosmic grey |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 6) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1400.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.9 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 3200 x 1440 pixels |
| -- | Dynamic AMOLED |
| 459 pixels per inch | 509 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.7 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 12 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.72 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 108.00 MP + 40.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 7680 x 4320 (24 fps) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 13.42 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G has a global score of 98, which is a lot better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 global score. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G works with Android 13 OS, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS. Despite of the fact the Samsung Galaxy S20 Ultra 5G is noticeably older and just a little thicker than Huawei Pura 70 Ultra, it's construction is still a bit lighter.
Galaxy S20 Ultra 5G has a much greater processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 4 GB less RAM memory, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra has a better display than Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, although it has a little smaller display, a little bit lower resolution of 1280 x 2844 pixels and a bit lower pixels density.
The Galaxy S20 Ultra 5G takes a lot better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier camera aperture which is not nice for capturing photos or video in poorly lited situations, it also counts with a lot higher video resolution and a back camera with a lot better 108 megapixels resolution.
Huawei Pura 70 Ultra features more storage to store more games and applications than Galaxy S20 Ultra 5G, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory. The Samsung Galaxy S20 Ultra 5G counts with a really longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.