| Global Score | |
| 80 | 79 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 4.4 |
| 2024-04-29 | 2013-03-14 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 4.59 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 6.6 | 7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is slightly better than the Galaxy S4's 79 score. Huawei Pura 70 Ultra's construction is much newer, but just a bit thicker and incredibly heavier than Galaxy S4. Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, while Galaxy S4 has Android 4.4 OS.
The Huawei Pura 70 Ultra has a bit sharper display than Samsung Galaxy S4, because it has a really bigger display, a little better display pixel density and a better 1280 x 2844 resolution. The Huawei Pura 70 Ultra has much more storage capacity for games and applications than Galaxy S4, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
The Samsung Galaxy S4 features a much better performing processor than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a lower number of cores and lesser RAM memory, it also counts with a graphics processing unit. The Huawei Pura 70 Ultra shoots a bit better pictures and videos than Galaxy S4, because it has a lot larger aperture for better low light photos, a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution and a lot better 50 mega-pixels resolution back-facing camera.
Galaxy S4 features a very superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.