| Global Score | |
| 80 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 4.4.2 |
| 2024-04-29 | 2014-06-23 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 5.11 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.7 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 has a global score of 80.8, which is a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's overall score of 80. Although the Galaxy S5 is notably older than the Huawei Pura 70 Ultra, it's body is a little bit thinner and much lighter. The Galaxy S5 has Android 4.4.2 OS, and Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS.
Galaxy S5 features a much better hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has 13 GB less RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with an extra graphics processing unit. The Huawei Pura 70 Ultra has a slightly better looking display than Samsung Galaxy S5, because although it has a quite worse screen pixel density, it also counts with a much larger display and a better 1280 x 2844 resolution.
The Galaxy S5 shoots a little bit better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse video resolution, a lot smaller diafragm aperture which is not favorable for low-light captures and video and a much less MP back facing camera. Huawei Pura 70 Ultra has a lot bigger memory to store more apps and games than Samsung Galaxy S5, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory.
Galaxy S5 has a much longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.