| Global Score | |
| 80 | 78.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 4.4.2 |
| 2024-04-29 | 2014-06-23 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 5.11 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 6.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.79 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 6.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the Galaxy S5 Plus, with an 80 score against 78.1. Huawei Pura 70 Ultra's design is much newer than Galaxy S5 Plus's, but it's way heavier and just a bit thicker. Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, while Galaxy S5 Plus works with Android 4.4.2 OS.
The Huawei Pura 70 Ultra has a little more vivid display than Samsung Galaxy S5 Plus, because it has a better resolution of 1280 x 2844px, a little bit greater pixel density and a way larger screen. Huawei Pura 70 Ultra counts with a lot bigger memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy S5 Plus, because although it has no external SD slot, it also counts with 496 GB more internal memory.
The Galaxy S5 Plus features a much powerful processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has less RAM memory and a lower number of cores , it also counts with a graphics processor. The Galaxy S5 Plus shoots clearer pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a much lower resolution camera, a lower 3840x2160 (4K) video quality and a much smaller diafragm aperture which is not recommended for low-light photography and video.
Galaxy S5 Plus has a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.