| Global Score | |
| 80 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 4.4.2 |
| 2024-04-29 | 2014-06-23 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 5.57 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Blue and Red |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 6.72 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.79 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 6.6 | 7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than Samsung Galaxy S5 Sport, having an 80 score against 77.8. Huawei Pura 70 Ultra's construction is noticeably newer and a little bit thinner, but also much heavier than the Samsung Galaxy S5 Sport. The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS, while Samsung Galaxy S5 Sport counts with Android 4.4.2 OS.
Huawei Pura 70 Ultra has a bit better looking screen than Samsung Galaxy S5 Sport, because it has a way larger display, a just a bit better screen density and a higher resolution of 1280 x 2844. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a very superior storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy S5 Sport, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity.
Samsung Galaxy S5 Sport has a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has lesser RAM and 4 less cores , it also counts with an extra GPU. The Samsung Galaxy S5 Sport features a much longer battery life than Huawei Pura 70 Ultra. Galaxy S5 Sport features a little bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lot smaller aperture, a lower 3840x2160 (4K) video definition and a lot worse resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.