| Global Score | |
| 80 | 80.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 5.0 |
| 2024-04-29 | -- |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.78 x 2.90 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | -- |
| Black, Brown, Green and White | -- |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 6.3 | 10.08 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD external memory slot |
| 17.6 | 5.8 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 9.46 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S6 Active is a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, having a score of 80.9 against 80. Samsung Galaxy S6 Active counts with Android 5.0 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system. The Samsung Galaxy S6 Active construction is a little bit thicker but much lighter than Huawei Pura 70 Ultra.
Galaxy S6 Active counts with a very superior processor than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller amount of RAM memory, and they both have 8 cores, the Galaxy S6 Active also counts with a 64-bit processor and a graphics co-processor. Samsung Galaxy S6 Active counts with a display that's just as good as Huawei Pura 70 Ultra's display, because although the Samsung Galaxy S6 Active has a much smaller display, it also counts with a quite better resolution of 2560 x 1440 and more pixels per inch in the display.
The Huawei Pura 70 Ultra features a superior storage capacity for apps and games than Samsung Galaxy S6 Active, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage. Huawei Pura 70 Ultra counts with a better camera than Galaxy S6 Active, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video resolution and the same video frame rate, the Huawei Pura 70 Ultra also has a camera with way more MP and a larger camera aperture to take better low light photography.
The Galaxy S6 Active features a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.