| Global Score | |
| 80 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2021-01-18 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.39 x 3.04 x 0.38 inches |
| 7.97 ounces | 6.98 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Carbon gray, Ocean green, Sunrise orange and Twilight blue |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 10.78 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a little bit better than the Xiaomi Redmi 9T, having an 80 score against 78.2. The Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, and Xiaomi Redmi 9T comes with Android 10 OS. The Huawei Pura 70 Ultra design is way newer and thinner than Xiaomi Redmi 9T's, although it is somewhat heavier.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a way better looking screen than Xiaomi Redmi 9T, because it has a bit bigger display, a better resolution of 1280 x 2844 and a just a bit higher pixels density. The Huawei Pura 70 Ultra counts with much more storage for applications, games, photos and videos than Xiaomi Redmi 9T, because although it has no SD extension slot, it also counts with 512 GB internal memory.
The Xiaomi Redmi 9T counts with a much faster processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 cpu cores. Xiaomi Redmi 9T features a really longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra. Xiaomi Redmi 9T takes much clearer photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a tinier camera aperture which is not so good for low light photos and videos, a much lower 1920x1080 (Full HD) video quality and a lesser mega-pixels resolution back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.