| Global Score | |
| 80 | 78.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-04-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.32 x 2.93 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.31 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Lake Green, Onyx Gray and Pebble White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 199.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | AMOLED |
| 459 pixels per inch | 411 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 1100 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 678 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | -- |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than Xiaomi Redmi Note 10, getting an 80 score against 78.3. The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system, while Xiaomi Redmi Note 10 works with Android 11 operating system. The Huawei Pura 70 Ultra is a heavier cellphone than Xiaomi Redmi Note 10, but they are 0.33inches thick.
The Xiaomi Redmi Note 10 features a very superior performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 cores. Huawei Pura 70 Ultra counts with a little more vivid screen than Xiaomi Redmi Note 10, because it has much more brightness, a better 1280 x 2844px resolution, a bit larger screen and a little more pixels per inch of screen.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much better storage capacity to install games and applications than Xiaomi Redmi Note 10, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal memory capacity. The Xiaomi Redmi Note 10 features a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller diafragm aperture which is not nice for capturing photographs and video in poorly lited environments and a back facing camera with lesser mega-pixels resolution.
The Xiaomi Redmi Note 10 counts with a much longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.