| Global Score | |
| 80 | 82.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-03-24 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.46 x 3.01 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.77 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Glacier Blue, Gradient Bronze and Onyx Gray |
| Aluminum | Glass |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 279.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | AMOLED |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 1200 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 732G SM7150-AC chipset |
| processor | Kryo 470, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 618 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 108.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.1 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5020mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Xiaomi Redmi Note 10 Pro is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting an 82.4 score against 80. The Xiaomi Redmi Note 10 Pro body is just a little bit thinner and lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, although it was released many years before. Xiaomi Redmi Note 10 Pro comes with Android 11 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system.
The Huawei Pura 70 Ultra features a bit better looking screen than Xiaomi Redmi Note 10 Pro, because it has a little bit better display density, a better resolution of 1280 x 2844px, a little larger screen and way more screen brightness. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much bigger storage for games and applications than Xiaomi Redmi Note 10 Pro, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
Xiaomi Redmi Note 10 Pro has a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB lesser RAM memory, they both have 8 cpu cores. The Xiaomi Redmi Note 10 Pro shoots way better photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier diafragm aperture, and they both have the same video frame rate and the same 3840x2160 video quality, the Xiaomi Redmi Note 10 Pro also counts with a lot more mega pixels back camera.
Xiaomi Redmi Note 10 Pro has a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.