| Global Score | |
| 80 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 8.0 Oreo, 7.1 Nougat |
| 2024-04-29 | 2018-02-22 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.97 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.38 ounces |
| Black, Brown, Green and White | 16 777 216 |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2160 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 402 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 636 SDM636 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 509 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than Xiaomi Redmi Note 5 Pro, having an 80 score against 75.8. The Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, and Xiaomi Redmi Note 5 Pro counts with Android 8.0 Oreo OS. Although the Huawei Pura 70 Ultra is incredibly newer than Xiaomi Redmi Note 5 Pro, it is heavier and a little bit thicker.
Xiaomi Redmi Note 5 Pro counts with a very superior performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better screen than Xiaomi Redmi Note 5 Pro, because it has a little bit better screen pixel density, a little bigger screen and a higher resolution of 1280 x 2844px.
Huawei Pura 70 Ultra captures a bit better photos and videos than Xiaomi Redmi Note 5 Pro, because it has a camera in the back with way more mega pixels, a much larger camera aperture for better photos and video in low-light situations and a lot better video quality. The Huawei Pura 70 Ultra has a very superior memory capacity for applications and games than Xiaomi Redmi Note 5 Pro, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal memory.
Xiaomi Redmi Note 5 Pro counts with a superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.