| Global Score | |
| 80 | 77.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 8.1 Oreo |
| 2024-04-29 | 2018-11-23 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.22 x 3.01 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.42 ounces |
| Black, Brown, Green and White | 16 777 216 |
| Aluminum | Metal and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2280 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 400 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 500 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.5 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 636 SDM636 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 509 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.24 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has a score of 80, which is a bit better than Xiaomi Redmi Note 6 Pro's global score of 77.2. Huawei Pura 70 Ultra is a somewhat heavier phone than Xiaomi Redmi Note 6 Pro, but both of them have the same thickness. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system, and Xiaomi Redmi Note 6 Pro comes with Android 8.1 Oreo operating system.
Xiaomi Redmi Note 6 Pro counts with a much more powerful processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra features a more vivid display than Xiaomi Redmi Note 6 Pro, because it has much more brightness, a bit more pixels per inch of screen, a little bigger screen and a better resolution of 1280 x 2844px.
Huawei Pura 70 Ultra shoots slightly better videos and photos than Xiaomi Redmi Note 6 Pro, because it has a larger camera aperture, a lot higher 3840x2160 video resolution and a lot higher 50 megapixels resolution camera in the back. Huawei Pura 70 Ultra counts with much more memory for applications and games than Xiaomi Redmi Note 6 Pro, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage.
Xiaomi Redmi Note 6 Pro features a way better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.