| Global Score | |
| 80 | 80.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-01-15 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.96 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.56 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue and Red |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 512 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 13.18 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 11.44 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xiaomi Redmi Note 7 has an overall score of 80.3, which is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 general score. Although Xiaomi Redmi Note 7 is older than Huawei Pura 70 Ultra, it's construction is just a little thinner and lighter. The Xiaomi Redmi Note 7 features a very superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM memory, they both have the same number of cores.
Huawei Pura 70 Ultra features an incredibly better looking display than Xiaomi Redmi Note 7, because it has a just a bit higher count of pixels per inch in the display, a higher resolution of 1280 x 2844px and a little bigger display. Huawei Pura 70 Ultra has much more storage for apps and games than Xiaomi Redmi Note 7, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage.
Xiaomi Redmi Note 7 has a much better battery duration than Huawei Pura 70 Ultra. The Xiaomi Redmi Note 7 has a way better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture, a worse 48 megapixels resolution back-facing camera and a much lower (Full HD) video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.