| Global Score | |
| 80 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-05-27 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.23 x 2.96 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.70 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Moonlight White, Neptune Blue and Space Black, |
| Aluminum | Glass and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Helio G85 MT6769Z chipset |
| processor | Cortex-A75, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali G52 MC2 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is a bit better than the Xiaomi Redmi Note 8 2021's global score of 76.7. Huawei Pura 70 Ultra is a heavier phone than Xiaomi Redmi Note 8 2021, but they are 0.33inches thick. The Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, and Xiaomi Redmi Note 8 2021 works with Android 11 OS.
The Xiaomi Redmi Note 8 2021 has a much faster processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra has a lot better looking screen than Xiaomi Redmi Note 8 2021, because it has a higher 1280 x 2844 pixels resolution, a quite larger screen and a little bit higher display density.
The Xiaomi Redmi Note 8 2021 has a better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a tinier aperture which is worse for capturing images and video in low-light environments, a lesser mega-pixels back-facing camera and a lot lower 1920x1080 (Full HD) video quality. The Huawei Pura 70 Ultra has a much better storage capacity for apps and games than Xiaomi Redmi Note 8 2021, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal memory.
Xiaomi Redmi Note 8 2021 features a way better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.