| Global Score | |
| 80 | 76.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-05-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.39 x 3.04 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.02 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Forest green, Midnight gray and Polar white |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 283.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Helio G85 chipset |
| processor | Arm Cortex-A75 and ArmCortex-A55, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Mali G52 MC2 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5020mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than Xiaomi Redmi Note 9, with a overall score of 80 against 76.6. Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, while Xiaomi Redmi Note 9 comes with Android 10 OS. Although Huawei Pura 70 Ultra is heavier than Xiaomi Redmi Note 9, it's a little bit thinner and also way newer.
Xiaomi Redmi Note 9 has a really superior performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 13 GB less RAM memory, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra features a much sharper display than Xiaomi Redmi Note 9, because it has a higher resolution of 1280 x 2844, a quite higher screen density and a little bit bigger display.
The Xiaomi Redmi Note 9 features a much better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller camera aperture which is not favorable for shooting images or video in low-light environments, a back facing camera with lesser MP resolution and a much lower video resolution. Huawei Pura 70 Ultra has a very superior memory to install applications and games than Xiaomi Redmi Note 9, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal storage.
Xiaomi Redmi Note 9 features a way better battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.