| Global Score | |
| 80 | 81.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-05-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.53 x 3.02 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.37 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Glacier white, Interstellar gray and Tropical green |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass 5) and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 291.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 720G SM7125 chipset |
| processor | Kryo 465, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 618 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.1 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5020mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xiaomi Redmi Note 9 Pro is a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, with a general score of 81.1 against 80. The Xiaomi Redmi Note 9 Pro is a much older and a bit thicker cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Xiaomi managed to build it a little bit lighter anyway. The Xiaomi Redmi Note 9 Pro has Android 10 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system.
The Xiaomi Redmi Note 9 Pro features a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB less RAM memory, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra features a way better screen than Xiaomi Redmi Note 9 Pro, because it has a little more pixels per display inch, a higher resolution of 1280 x 2844 pixels and a quite bigger display.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a way bigger memory for applications and games than Xiaomi Redmi Note 9 Pro, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 448 GB more internal memory. Xiaomi Redmi Note 9 Pro has a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
The Xiaomi Redmi Note 9 Pro takes much better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller aperture which is worse for low light photography and videos, and they both have the same video quality and the same video frame rates, the Xiaomi Redmi Note 9 Pro also counts with a back facing camera with a way better resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.