| Global Score | |
| 80 | 79 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-04-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.53 x 3.02 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.37 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Aurora blue, Glacier white and Interstellar grey |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 720G SM7125 chipset |
| processor | Kryo 465, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 618 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5020mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei Pura 70 Ultra is a little bit better than Xiaomi Redmi Note 9S, with a overall score of 80 against 79. The Huawei Pura 70 Ultra body is incredibly newer and just a little thinner, but just a little bit heavier than Xiaomi Redmi Note 9S. Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, while Xiaomi Redmi Note 9S works with Android 11 OS.
The Xiaomi Redmi Note 9S features an extremely better processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra has a much better looking display than Xiaomi Redmi Note 9S, because it has a quite bigger screen, a higher 1280 x 2844 pixels resolution and a little bit greater pixels count in each inch of display.
The Xiaomi Redmi Note 9S captures much clearer photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture which is worse for taking photographs in poorly lited situations, a lower resolution back facing camera and a worse 3840x2160 video definition. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better memory to install applications and games than Xiaomi Redmi Note 9S, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 448 GB more internal memory capacity.
The Xiaomi Redmi Note 9S has a way better battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.