| Global Score | |
| 80 | 83 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2021-01-18 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.37 x 3.04 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 7.02 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Daybreak purple and Nightfall black |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Dimensity 800U chipset |
| processor | ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G57 MC3 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Xiaomi Redmi Note 9T is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting a score of 83 against 80. Despite of the fact Xiaomi Redmi Note 9T is way older and a little bit thicker than Huawei Pura 70 Ultra, it's body is still somewhat lighter. Xiaomi Redmi Note 9T counts with Android 10 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system.
Xiaomi Redmi Note 9T counts with a much more powerful processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. The Huawei Pura 70 Ultra has a way better looking display than Xiaomi Redmi Note 9T, because it has a little bit bigger screen, a higher resolution of 1280 x 2844 and a quite better pixel amount per screen inch.
The Xiaomi Redmi Note 9T features a way better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a back camera with lesser mega pixels resolution, a tinier diafragm aperture which is not recommended for low light photography and a worse (4K) video resolution. The Huawei Pura 70 Ultra has a lot bigger memory capacity to store more games and applications than Xiaomi Redmi Note 9T, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
Xiaomi Redmi Note 9T counts with a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.