| Global Score | |
| 80 | 76.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | ZTE |
| Android, EMUI UI | Android 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2020-02-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.89 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.17 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Ochre and White |
| Aluminum | Aluminum and Glass |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | AMOLED |
| 459 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 11.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) video resolution |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than ZTE Axon 10s Pro, getting an 80 score against 76.6. Huawei Pura 70 Ultra is a noticeably newer phone than the ZTE Axon 10s Pro, although it's heavier and just a bit thicker. Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system, and ZTE Axon 10s Pro counts with Android 9.0 Pie operating system.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better display than ZTE Axon 10s Pro, because it has a just a little higher display density, a higher resolution of 1280 x 2844 pixels and a little larger display. The Huawei Pura 70 Ultra has a quite bigger storage capacity for applications and games than ZTE Axon 10s Pro, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 384 GB more internal memory.
The ZTE Axon 10s Pro has a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processing unit. ZTE Axon 10s Pro has a slightly better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture which is not favorable for low-light captures and videos, a lower resolution camera and a much lower (Quad HD / 2K) video resolution.
The ZTE Axon 10s Pro features a much longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.