| Global Score | |
| 72.9 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | HTC |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Aluminum | Aluminium |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.3 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 3.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.96 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The HTC One M9 is just a bit better than the Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), having a 77.7 score against 72.9. The HTC One M9 comes with Android 5.0 OS, while Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) works with HarmonyOS, EMUI UI OS. The HTC One M9 features a much better performing processing unit than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has 13 GB less RAM, and they both have 8 processing cores, the HTC One M9 also counts with a 64-bits processor and a GPU.
HTC One M9 has a much sharper screen than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a much smaller display. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with a superior memory capacity to store more apps and games than HTC One M9, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 512 GB internal memory.
The HTC One M9 has a bit better camera than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a lot tinier aperture which is not favorable for low light captures and video, a lower 3840x2160 video definition and a back facing camera with way less mega-pixels resolution. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with a much longer battery life than HTC One M9, because it has a 5200mAh battery size instead of 2840mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.