| Global Score | |
| 72.9 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | LG |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 10 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.40 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.96 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 has a general score of 76.4, which is a little bit better than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored)'s global score of 72.9. The LG G3 comes with Android 5.0 OS, and Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) has HarmonyOS, EMUI UI OS. LG G3 counts with a much powerful CPU than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has a lower number of cores and less RAM, it also counts with an extra graphics co-processor.
The LG G3 counts with a way better display than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a bit smaller display and much more opaque screen. The LG G3's camera is very similar to the Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) one, although the LG G3 has a camera in the back with a way lower resolution, a worse 3840x2160 video resolution and a lot tinier diafragm aperture.
Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with a way bigger memory capacity to store more games and applications than LG G3, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity. The Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a really longer battery performance than LG G3, because it has a 5200mAh battery capacity against 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.