| Global Score | |
| 72.9 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 3.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.96 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 has a global score of 81.2, which is much better than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored)'s global score of 72.9. Samsung Galaxy Note 3 has Android 5.0 OS, and Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) comes with HarmonyOS, EMUI UI OS. Galaxy Note 3 has a much greater performance than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has less RAM and an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with a graphics processing unit.
The Samsung Galaxy Note 3 has a much sharper display than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a bit smaller display. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) has much more storage for games and applications than Galaxy Note 3, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
The Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) has a really longer battery performance than Samsung Galaxy Note 3, because it has a 5200mAh battery size. Galaxy Note 3 counts with a little bit better camera than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a way tinier aperture which is not good for low light photography and video, a much worse resolution camera in the back and a worse video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.