| Global Score | |
| 72.9 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.5 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.96 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 4 has an overall score of 81.6, which is better than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored)'s 72.9 global score. The Galaxy Note 4 counts with Android 5.0 operating system, and Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) comes with HarmonyOS, EMUI UI operating system. Galaxy Note 4 features a way better hardware performance than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has 4 less CPU cores (although faster) and a lower amount of RAM, it also counts with a graphics co-processor.
The Samsung Galaxy Note 4 counts with a much sharper display than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a quite smaller display. Galaxy Note 4 takes a little bit better videos and photos than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a way less mega pixels camera, a way smaller aperture which is not good for capturing photos and/or video in low light environments and a worse (4K) video definition.
The Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a much better memory capacity for games and applications than Galaxy Note 4, because although it has no SD card slot, it also counts with 480 GB more internal memory capacity. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) has a really longer battery duration than Galaxy Note 4, because it has a 5200mAh battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.