| Global Score | |
| 72.9 | 79 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.1 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.96 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 is a bit better than the Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), getting a 79 score against 72.9. The Galaxy S4 counts with Android 4.4 OS, and Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) comes with HarmonyOS, EMUI UI OS. The Galaxy S4 features an extremely better processing unit than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has 4 lesser CPU cores and 14 GB less RAM memory, it also counts with an extra GPU.
Galaxy S4 has a way better screen than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a really smaller screen. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a way bigger memory capacity to install games and applications than Galaxy S4, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a much better battery life than Galaxy S4, because it has a 100 percent greater battery capacity. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with just a bit better camera than Galaxy S4, because it has a much bigger aperture for better photos and videos in poorly lited situations, a much higher 3840x2160 video quality and a back-facing camera with a lot better resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.