| Global Score | |
| 72.9 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.7 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 3.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 6.96 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S5 has a general score of 80.8, which is much better than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored)'s 72.9 global score. The Samsung Galaxy S5 comes with Android 4.4.2 operating system, and Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with HarmonyOS, EMUI UI operating system. The Galaxy S5 features a really superior processing power than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has 4 less CPU cores and 13 GB lesser RAM, it also counts with a graphics processing unit.
Galaxy S5 counts with an incredibly better looking display than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a really smaller screen. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with a superior memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy S5, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory.
Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a really longer battery lifetime than Galaxy S5, because it has 5200mAh of battery capacity. The Galaxy S5 takes slightly better photographs and videos than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a way less mega-pixels camera, a worse 3840x2160 (4K) video resolution and a lot smaller camera aperture which is not recommended for low light images.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.