| Global Score | |
| 72.9 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| -- | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.6 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.34 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 3.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 6.96 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Xperia Z3 has an overall score of 77.3, which is slightly better than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored)'s 72.9 score. The Xperia Z3 counts with Android 4.4.4 OS, while Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) works with HarmonyOS, EMUI UI OS. The Sony Xperia Z3 counts with a way better looking display than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a lot smaller display and much more opaque display.
The Xperia Z3 has a much more powerful CPU than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has a lower amount of RAM and 4 less CPU cores , it also counts with an extra graphics processor. The Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) has a much better storage to install applications and games or saving photos and videos than Sony Xperia Z3, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a much longer battery lifetime than Sony Xperia Z3, because it has 5200mAh of battery capacity. The Xperia Z3 features a bit better camera than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a tinier diafragm aperture which is not nice for low light photography and videos, a much less megapixels resolution back camera and a lower (4K) video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.