| Global Score | |
| 72.9 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| -- | 565 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.7 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.45 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 3.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 6.96 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v has a global score of 78.8, which is a little bit better than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored)'s score of 72.9. The Xperia Z4v comes with Android 5.1 operating system, while Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with HarmonyOS, EMUI UI operating system. The Xperia Z4v counts with a much sharper screen than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a really smaller display.
The Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with a lot bigger memory capacity for applications and games than Xperia Z4v, because although it has no SD card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity. Sony Xperia Z4v counts with a much better performance than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM memory, and they both have 8 cores, the Sony Xperia Z4v also counts with a graphics processor.
Sony Xperia Z4v has a superior camera than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a smaller aperture which is not so good for low light images and videos, a way less mega-pixels back camera and a worse 3840x2160 (4K) video resolution. The Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) counts with a much longer battery duration than Xperia Z4v, because it has a 5200mAh battery capacity instead of 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.