| Global Score | |
| 72.9 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Sony |
| HarmonyOS, EMUI UI | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Aluminum | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.1 |
| Performance | |
| Kirin 9020 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.56 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.56 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 3.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5200mAh Li - Ion Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 6.96 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Sony Xperia Z5 is slightly better than the Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), getting a 77.6 score against 72.9. The Sony Xperia Z5 comes with Android 5.1 operating system, while Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) comes with HarmonyOS, EMUI UI operating system. The Xperia Z5 features a very superior performance than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), because although it has lesser RAM memory, and they both have a Octa-Core processing unit, the Xperia Z5 also counts with an extra graphics co-processor.
The Sony Xperia Z5 counts with a much sharper screen than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a much smaller display. Sony Xperia Z5 has a superior camera than Huawei Pura 80 Ultra (Rumored), although it has a worse (4K) video quality, a tinier aperture and a lot less MP back facing camera.
Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) features a superior memory capacity for games and applications than Xperia Z5, because although it has no SD card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity. Huawei Pura 80 Ultra (Rumored) has a very superior battery duration than Xperia Z5, because it has a 79% larger battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.