| Global Score | |
| 21.1 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Icemobile | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| -- | 4.72 ounces |
| Black, Blue, Pink, Red and White | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 4.8 inches |
| -- | 720 x 1280 pixels (HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM, Dual SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| -- | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy S III Cricket has a score of 71.5, which is much better than the ICEMOBILE Charm II's 21.1 score. Samsung Galaxy S III Cricket features a much sharper screen than ICEMOBILE Charm II, because it has a much larger screen. Samsung Galaxy S III Cricket has a way better processing power than ICEMOBILE Charm II, because it has an extra graphics co-processor and more processing cores.
Samsung Galaxy S III Cricket captures much clearer photographs and videos than ICEMOBILE Charm II. Samsung Galaxy S III Cricket counts with much more storage for games and applications than ICEMOBILE Charm II. The Samsung Galaxy S III Cricket has a really longer battery life than ICEMOBILE Charm II.
The Galaxy S III Cricket costs the same than the ICEMOBILE Charm II, which makes this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.