| Global Score | |
| 24.9 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Icemobile | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| -- | 4.72 ounces |
| Black, Blue, Pink, Red and White | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| -- | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 245 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM, Dual SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| -- | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy S III Cricket has a general score of 71.5, which is a lot better than ICEMOBILE Charm's score of 24.9. The Samsung Galaxy S III Cricket has a much greater hardware performance than ICEMOBILE Charm, because it has a larger number of cores and an additional graphics processor. The Galaxy S III Cricket features a way better display than ICEMOBILE Charm, because it has a little bit higher pixel amount per screen inch.
Samsung Galaxy S III Cricket features a lot bigger storage to install games and applications than ICEMOBILE Charm. Samsung Galaxy S III Cricket captures way better videos and photos than ICEMOBILE Charm. The Galaxy S III Cricket has a very superior battery lifetime than ICEMOBILE Charm.
The Samsung Galaxy S III Cricket costs exactly the same than ICEMOBILE Charm, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.