| Global Score | |
| 24.3 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Karbonn | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 187 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GPRS | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
LG G3 is a lot better than the Karbonn A27+, getting a overall score of 76.4 against 24.3. LG G3 features a much more vibrant screen than Karbonn A27+, because it has way more pixels per screen inch. The LG G3 features a much greater memory capacity to store more games and applications than Karbonn A27+, because it has a SD memory slot that allows up to 128 GB.
The LG G3 features a very superior CPU than Karbonn A27+, because it has a greater number of faster cores and an extra graphics processor. LG G3 has a very superior battery duration than Karbonn A27+. The LG G3 has a very superior camera than Karbonn A27+.
LG G3 costs the same than the Karbonn A27+.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.