| Global Score | |
| 26.4 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Karbonn | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 441 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.3 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA, EDGE and GPRS | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.9 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
LG G3 has a score of 76.4, which is a lot better than the Karbonn S9 Titanium's score of 26.4. The LG G3 has a way better display than Karbonn S9 Titanium, because it has a little bit greater quantity of pixels per inch in the screen. LG G3 has a much faster processor than Karbonn S9 Titanium, because it has a larger number of cores and an additional graphics processor.
The LG G3 shoots a lot better photographs and videos than Karbonn S9 Titanium. The LG G3 features a very superior memory for games and applications than Karbonn S9 Titanium, because it has a SD memory slot that allows a maximum of 128 GB. LG G3 has a superior battery lifetime than Karbonn S9 Titanium.
The LG G3 and the Karbonn S9 Titanium cost the same, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.