| Global Score | |
| 21.6 | 72.1 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Motorola |
| -- | 2016-05-18 |
| 4.37 x 1.96 x 1.02 inches | 6.02 x 3.02 x 0.39 inches |
| 4.23 ounces | 5.47 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 127.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 7.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 405 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 130 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Moto G4 Plus is much better than the Kyocera 3225, with a 72.1 score against 21.6. The Moto G4 Plus body is way thinner but heavier than the Kyocera 3225. Motorola Moto G4 Plus features an extremely better processor than Kyocera 3225, because it has a larger number of faster cores. Moto G4 Plus counts with an incredibly better display than Kyocera 3225.
The Moto G4 Plus has a way bigger storage for games and applications than Kyocera 3225, because it has a slot for SD memory cards that holds up to 128 GB. The Moto G4 Plus has a very superior battery lifetime than Kyocera 3225. Moto G4 Plus counts with a way better camera than Kyocera 3225.
The Moto G4 Plus costs a little more than Kyocera 3225, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.