| Global Score | |
| 21.6 | 71.4 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-07-12 |
| 4.37 x 1.96 x 1.02 inches | 5.80 x 2.74 x 0.33 inches |
| 4.23 ounces | 4.97 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 125.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.8 inches |
| -- | 1560 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| -- | 296 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 9.84 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 130 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy A10e has a general score of 71.4, which is way better than the Kyocera 3225's 21.6 overall score. Samsung Galaxy A10e is a somewhat heavier but much thinner phone than Kyocera 3225. Samsung Galaxy A10e has a way better performance than Kyocera 3225, because it has more processing cores.
Galaxy A10e has a much sharper screen than Kyocera 3225. The Galaxy A10e has a very superior memory to store more games and applications than Kyocera 3225, because it has a slot for an SD memory card that admits up to 512 GB. Samsung Galaxy A10e counts with a way better battery duration than Kyocera 3225.
Galaxy A10e counts with a greater camera than Kyocera 3225.
Samsung Galaxy A10e and the Kyocera 3225 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.