| Global Score | |
| 21.6 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-07-09 |
| 4.37 x 1.96 x 1.02 inches | 5.62 x 2.76 x 0.35 inches |
| 4.23 ounces | 5.36 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| $ 125.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1280 x 720 pixels (HD) |
| -- | TFT |
| -- | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7 Quad 7570 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-T720 MP1 GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 0 | 8.04 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.36 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 130 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy Amp Prime 3 has an overall score of 68.7, which is a lot better than the Kyocera 3225's general score of 21.6. The Samsung Galaxy Amp Prime 3 is a extremely thinner but incredibly heavier cellphone than Kyocera 3225. Galaxy Amp Prime 3 has a much greater processing power than Kyocera 3225, because it has a larger number of cores.
Galaxy Amp Prime 3 features a much better looking screen than Kyocera 3225. Galaxy Amp Prime 3 shoots greater videos and photos than Kyocera 3225. Galaxy Amp Prime 3 counts with a much better memory capacity for games and applications than Kyocera 3225, because it has a SD card slot that holds up to 400 GB.
The Galaxy Amp Prime 3 features a really longer battery lifetime than Kyocera 3225.
The Galaxy Amp Prime 3 costs a bit more than Kyocera 3225, but it's still a good choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.